Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach - Aktualności

Wyszukiwarka

Aktualności

Artykuły

 • Podsumowanie działań zrealizowanych w ramach projektu

  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach 28 września 2020 roku zakończyło realizację projektu "Powiatowe Centrum Usług Społecznych". W ramach działań zrealizowano szereg działań skierowanych do osób i rodzin przeżywających trudności opiekuńczo wychowawcze oraz rodzin zastępczych. W załączeniu przedstawiamy raport z osiągniętych wskaźników i zrealizowanych usług w ramach projektu pn. Powiatowe Centrum Usług Społecznych w latach 2018 – 2020.

  Czytaj Więcej o: Podsumowanie działań zrealizowanych w ramach projektu
 • Aktualnie realizowane usługi na rzecz rodzin zastepczych

  Informujemy, iż w ramach projektu Powiatowe Centrum Usług Społecznych rodziny zastępcze mogą nadal skorzystać z następujących usług:

  - poradnictwo psychiatryczne

  - poradnictwo seksuologiczne

  - poradnictwo lekarza rehabilitanta

  - poradnictwo lekarza neurologa

  - grupa wsparcia

  - pakiet 5 szkoleń z zakresu radzenia sobie z trudnościami w opiece i wychowaniu dzieci w różnym wieku

  - szkolenie pt. "Dziecko krzywdzone"

   

  Osoby zainteresowane ww. usługami zapraszamy do kontaktu osobistego lub tel. 32 381 84 73 z Panią Izabelą Pawlak lub Marią Moczko - Specjalistami pracy z rodziną 

  Realizacja projektu i dostępność usług kończy się z początkiem września 2020 r. 

  Czytaj Więcej o: Aktualnie realizowane usługi na rzecz rodzin zastepczych
 • Aktualnie realizowane usługi na rzecz rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze

  Informujemy, iż w ramach projektu Powiatowe Centrum Usług Społecznych rodziny przeżywające trudności opiekuńczo-wychowawcze mogą nadal skorzystać z następujących usług:

  - poradnictwo psychologiczne

  - poradnictwo psychiatryczne

  - poradnictwo seksuologiczne

  - poradnictwo lekarza rehabilitanta

  - grupa wsparcia

  - warsztaty komunikacji rodzic-dziecko

   

  Osoby zainteresowane ww. usługami zapraszamy do kontaktu osobistego lub tel. 32 381 84 73 z Panią Izabelą Pawlak lub Marią Moczko - Specjalistami pracy z rodziną 

   Realizacja projektu i dostępność usług kończy się z początkiem września 2020 r.

  Czytaj Więcej o: Aktualnie realizowane usługi na rzecz rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze
 • Grupa wsparcia dla rodziców zastępczych w ramach projektu Powiatowe Centrum Usług Społecznych

  W ramach projektu Powiatowe Centrum Usług Społecznych w dniu 10 czerwca odbędzie się spotkanie grupy wsparcia dla rodziców zastpczych. 

  Spotkanie odbędzie się w godzinach od 16.00-19.00 w sali nr 26 na I piętrze.

  Uprzejmie prosimy o potwierdzenie swojej obecności pod nr telefonu 32 381 84 73. 

  Prosimy o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. 

  Czytaj Więcej o: Grupa wsparcia dla rodziców zastępczych w ramach projektu Powiatowe Centrum Usług Społecznych
 • Wznowienie usług w ramach PCUS

  Powiatowe Centrum Usług Społecznych informuje, iż od 25 maj planuje się stopniowo wznawiać indywidualne usługi dostępne w ramach projektu "Powiatowe Centrum Usług Społecznych"

  Wszystkich uczestników/czki projektu zainteresowanych korzystaniem z usług: terapii pedagogicznej, seksuologa, poradnictwa prawnika, poradnictwa psychiatry, poradnictwa psychologa prosimy o kontakt telefoniczny z Panią Izabelą Pawlak pod nr tel. 32 381 84 73

  Czytaj Więcej o: Wznowienie usług w ramach PCUS
 • Nowe usługi w ramach "Powiatowego Centrum Usług Społecznych"

  Ruszają zapisy do udziału w kolejnych usługach w ramach projektu "Powiatowe Centrum Usług Społecznych" dla osób pełniących funkcję rodziny zastępczej:

  1.  Szkolenie "Dziecko krzywdzone" - celem szkolenia jest uwrażliwienie na problem przemocy i wykorzystywania seksualnego oraz z symptomami występującymi u dzieci doświadczających przemocy i nawiązywania z nimi kontaktu- Ilość uczestników: około 15 osób, czas trwania szkolenia: 6 godzin dydaktycznych.

  2. Szkolenie związane z tematyką wpływu diety na zaburzenia zachowania dzieci- celem szkolenia jest zapoznanie się ze związkami między zachowaniami dzieci a dietą, zwłaszcza pod kątem takich schorzeń jak zespół Aspergera, ADHD, celiakia itd.
  ilość uczestników: około 15 osób, czas trwania szkolenia: 4 godziny dydaktyczne.

  3. 3- dniowe warsztaty wyjazdowe edukacyjne dla osób pełniących funkcję rodziny zastępczej wraz z dziećmi.
  W trakcie wyjazdu dla kobiet- rodziców zastępczych przeprowadzony zostanie trening asertywności, wzmocnienia własnej wartości i radzenia sobie z przemocą, poprzez naukę elementów samoobrony - WenDo - 10x 45 min.
  Z kolei dla mężczyzn- rodziców zastępczych zaplanowano warsztat z zakresu powszechnych problemów związanych z zagadnieniami dyskryminacji.
  W czasie, kiedy rodzice będą uczestniczyć w zajęciach dla dzieci  zaplanowano zajęcia z animatorami. Dzieci będą mogły korzystać z zaplanowanych atrakcji m.in. zajęć sportowych, warsztatów plastycznych i manualnych, malowania twarzy itd.
  Ponadto planuje się w rakcie wyjazdu wycieczkę do Amerykańskiego Parku Rozrywki Twinpigs w Żorach wraz z wizytą w Muzeum Ognia oraz wyjazd do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu lub Górskiego Parku Rozrywki Równica.

  Wyjazd przewidziany jest na maj 2020 r, do jednej z miejscowości wypoczynkowych w województwie śląskim np. Ustroń, Żywiec, Szczyrk, Brenna, Pszczyna.
  Ilość uczestników - 60 osób, z podziałem na 2 grupy wyjazdowe -  2 x 30 osób.

  Po wyłonieniu wykonawcy osoby chętne zostaną poinformowane o szczegółach dotyczących wyjazdu.

  W pierwszej kolejności z wyjazdu mają prawo skorzystać rodziny, które nie brały udziału w poprzednio organizowanych wyjazdach.


  Chętnych do udziału w poszczególnych usługach zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod nr tel.: 32- 381-84-73 lub osobiście w siedzibie Centrum w pokoju nr 7. Osoby wyznaczone do kontaktu: Pani Karolina Kowalska oraz Pani Izabela Pawlak- (Specjaliści pracy z rodziną).

  Ruszają zapisy do udziału w nowych usługach w ramach projektu "Powiatowe Centrum Usług Społecznych" dla członków rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze:

  1.  3- dniowe wyjazdowe warsztaty wspierająco - profilaktyczne dla  40 osób - rodziców wraz z dziećmi.
  W trakcie wyjazdu dla kobiet przeprowadzony zostanie trening asertywności, wzmocnienia własnej wartości i radzenia sobie z przemocą, poprzez naukę elementów samoobrony - WenDo - 10x 45 min.
  Z kolei dla mężczyzn zaplanowano warsztat z zakresu powszechnych problemów związanych z zagadnieniami dyskryminacji. W czasie, kiedy rodzice będą uczestniczyć w zajęciachdzieci pod opieką animatorów będą mogły korzystać z zaplanowanych atrakcji m.in. zajęć sportowych, warsztatów plastycznych i manualnych, malowania twarzy itd.
  Ponadto planuje się wycieczki do Zamku w Bobolicach oraz Ruin Zamku w Mirowie, a także zwiedzanie Grodu na Górze Birów, Zamku Ogrodzieniec wraz z Parkiem Miniatur.
  Wyjazd przewidziany jest na maj/czerwiec 2020 r.
  Miejsce pobytu: teren jury krakowsko-częstochowskiej.

  2. 4- dniowe wyjazdowe warsztaty edukacyjne dla rodziców z dziećmi, które mają na celu zwiększenie umiejętności społecznych, budowanie i wzmacnianie relacji w rodzinie.
  Ilość uczestników:  40 osób z podziałem na 2 grupy wyjazdowe - 2 x 20 osób.
  W trakcie wyjazdu planuje się wycieczki do Amerykańskiego Parku Rozrywki Twinpigs w Żorach wraz z wizytą w Muzeum Ognia oraz wyjazd do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu lub Górskiego Parku Rozrywki Równica.
  Wyjazd przewidziany jest na maj 2020 r, do jednej z miejscowości wypoczynkowych w województwie śląskim np. Ustroń, Żywiec, Szczyrk, Brenna, Pszczyna.
  Po wyłonieniu wykonawcy osoby chętne zostaną poinformowane o szczegółach dotyczących wyjazdu.

  3. Pakiet 5 szkoleń z zakresu przebiegu ciąży i opieki nad małym dzieckiem oraz radzenia sobie z trudnościami w opiece i wychowaniu dzieci- szkolenia obejmują 5 spotkań po 4 godz. dydaktyczne. Ilość uczestników: ok. 15 osób.

  Chętnych do udziału w poszczególnych usługach zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod nr tel.: 32- 381-84-73 lub osobiście w siedzibie Centrum w pokoju nr 7.
  Osoby wyznaczone do kontaktu: Pani Karolina Kowalska oraz Pani Izabela Pawlak- Specjaliści pracy z rodziną.

  Czytaj Więcej o: Nowe usługi w ramach "Powiatowego Centrum Usług Społecznych"
 • Zaproszenie na szkolenie PRIDE dla rodzin zastępczych zawodowych

  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach informuje, iż w ramach projektu „Powiatowe Centrum Usług Społecznych” w marcu br. rozpoczyna się  kolejna edycja szkolenia PRIDE dla rodzin zastępczych zawodowych.


  O terminach spotkań w ramach szkolenia będziemy informować Państwa na bieżąco. Warunkiem skorzystania ze szkolenia jest złożenie dokumentacji projektowej  (w siedzibie tut. Centrum, pokój nr 7 ) dotyczącego udziału w szkoleniu, uzyskanie wstępnej akceptacji Zespołu ds. pieczy zastępczej, a następnie złożenie deklaracji udziału w projekcie.

   

  Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu zapraszamy do kontaktu z Zespołem ds. pieczy zastępczej - telefonicznie (32-381-87-58) i (32-381-84-73 ) lub osobiście w siedzibie tut. Centrum, pokój nr 7 lub nr 11. 

  Czytaj Więcej o: Zaproszenie na szkolenie PRIDE dla rodzin zastępczych zawodowych
 • Nowe usługi dostępne w ramach Powiatowego Centrum Usług Społecznych

  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach informuje, iż w ramach projektu „Powiatowe Centrum Usług Społecznych" wkrótce zostaną uruchomione kolejne usługi dedykowane osobom pełniącym funkcję rodziny zastępczej. Istnieje możliwość wzięcia udziału w następujących szkoleniach i warsztatach:

  1. Pakiet 5 szkoleń- 5 x 1 dzień (4 godzin dydaktycznych). Każda grupa szkoleniowa powinna liczyć około 15 uczestników, a każdy dzień szkolenia poświęcony będzie poszczególnemu etapowi rozwojowemu dziecka: m.in. małe dziecko, dziecko w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym, szkolnym oraz  nastolatek. Istnieje możliwość udziału we wszystkich częściach szkolenia lub wyboru tej tematyki, która w codziennym życiu będzie dla Państwa najbardziej przydatna.
  Realizację warsztatów planuje się na kwiecień - maj br.
   
  2. Warsztat wyjazdowy 4- dniowy dotyczący wypalenia zawodowego- jest to usługa adresowana do wszystkich rodzin zastępczych (w tym zawodowych).
  Ilość miejsc ograniczona- ok. 30 osób.
  Planuje się podział uczestników na dwie grupy wyjazdowe. Warsztaty bedą odbywały sie na terenie woj. śląskiego w miesiącach kwiecień - maj br.

  Szczegóły dotyczące dokładnych terminów zostaną podane Państwu po zakończeniu procedury wyłonienia wykonawcy poszczególnych usług.

  Osoby zainteresowane udziałem w ww. usługach prosimy o zgłoszenia się i zapisywanie u Pani Karoliny Kowalskiej lub Pani Izabeli Pawlak- specjalisty pracy z rodziną - osobiście w siedzibie PCPR ul. Sienkiewicza 16 pok. nr 7 lub telefonicznie pod nr 32 381 84 73.
  Czytaj Więcej o: Nowe usługi dostępne w ramach Powiatowego Centrum Usług Społecznych
 • Podsumowanie działań w ramach projektu Powiatowe Centrum Usług Społecznych w 2019 roku.

  W ramach projektu "Powiatowe Centrum Usług Społecznych" w roku 2019 roku prowadzono szereg usług dedykowanych osobom pełniącym funkcję rodziny zastępczej, kandydatom na rodziny zastępcze oraz rodzinom biologicznym, które borykają się z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi.

  Dla osób pełniących funkcję rodziny zastępczej prowadzone były porady indywidualne u następujących specjalistów:

  - lekarz psychiatra;
  - lekarz seksuolog;
  - lekarz rehabilitant;
  - lekarz neurolog;
  - mediator.

  Odbywały się również spotkania terapeutyczne w ramach terapii:
  - indywidualnej (TSR);
  - systemowej
  - pedagogicznej z diagnozą problemów szkolnych;
  - grupy wsparcia.

  W celu podnoszenia kompetencji opiekuńczo-wychowawczych przeprowadzono wiele szkoleń dotyczących zagadnień związanych z problemami dzieci, młodzieży jak i całej tematyki pieczy zastępczej. W ubiegłym roku miały miejsce następujące szkolenia:

  - "Szkoła dla rodziców i wychowawców" cz.I, cz. II;
  - Trening interpersonalny;
  - Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy;
  - Szkolenie z zakresu uzależnień behawioralnych, bezpieczeństwa w sieci;
  - "Trauma- terapia i postępowanie";
  - Szkolenie PRIDE dla kandydatów na rodziny zastępcze zawodowe.

  Dla rodzin zastępczych zostały zrealizowane dwa wyjazdy:
  - 7-dniowy wyjazd integracyjny;
  - warsztaty wyjazdowe z wykorzystaniem pedagogiki zabawy KLANZA.

  W roku 2019 odbyły się dwie edycje szkolenia dla kandydatów na rodziny zastępcze, które ukończyło 21 osób.

  Dla osób z rodzin biologicznych, które borykają się ztrudnościami opiekuńczo-wychowawczymi prowadzone były porady indywidualne u następujących specjalistów:

  - lekarz psychiatra;
  - lekarz seksuolog;
  - lekarz rehabilitant;
  - prawnik;
  - mediator.

  Odbywały się również spotkania terapeutyczne w ramachterapii:
  - indywidualnej (TSR);
  - systemowej
  - pedagogicznej z diagnozą problemów szkolnych;
  - EEG Biofeedback;
  - grupy wsparcia.

  W celu podnoszenia kompetencji opiekuńczo-wychowawczych przeprowadzono wiele szkoleń i warsztatów dotyczących zagadnień związanych z problemami dzieci, młodzieży i trudności związanych z ich wychowaniem. W ubiegłym roku miały miejsce następujące szkolenia:

  - "Szkoła dla rodziców i wychowawców" cz.I, cz. II;
  - Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy;
  - warsztaty z zakresu komunikacji rodzic-dziecko.

  Czytaj Więcej o: Podsumowanie działań w ramach projektu Powiatowe Centrum Usług Społecznych w 2019 roku.
 • Szkolenie PRIDE - w ramach projektu „Powiatowe Centrum Usług Społecznych”

  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach informuje, iż w ramach projektu „Powiatowe Centrum Usług Społecznych” w marcu br. planuje się rozpoczęcie kolejnej edycji szkolenia PRIDE dla rodzin zastępczych zawodowych.


  O terminach spotkań w ramach szkolenia będziemy informować Państwa na bieżąco. Warunkiem skorzystania ze szkolenia jest złożenie dokumentacji projektowej  (w siedzibie tut. Centrum, pokój nr 7 ) dotyczącego udziału w szkoleniu, uzyskanie wstępnej akceptacji Zespołu ds. pieczy zastępczej, a następnie złożenie deklaracji udziału w projekcie oraz pozostałych dokumentów określonych w regulaminie udziału w projekcie, które dostępne są m.in. na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w zakładce Powiatowe Centrum Usług Społecznych oraz w siedzibie Centrum przy ul. Sienkiewicza 16 w Tarnowskich Górach.

  Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu zapraszamy do kontaktu z Zespołem ds. pieczy zastępczej - telefonicznie (32-381-87-58) i (32-381-84-73 ) lub osobiście w siedzibie tut. Centrum, pokój nr 7 lub nr 11. 

  Czytaj Więcej o: Szkolenie PRIDE - w ramach projektu „Powiatowe Centrum Usług Społecznych”

Kontakt

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach
ul. Sienkiewicza 16
42-600 Tarnowskie Góry
tel. (32) 381 81 01

mail: pcpr@tarnogorski.pl

NIP: 645-21-91-527
Regon: 276619091